Нацыянальная каманда Англіі прабілася ў паўфінал Еўра-2024

• 6.07.2024, 21:50

Усё вырашылі пенальці.

Нацыянальныя каманды Англіі і Швейцарыі ў супрацьстаянні ў Дзюсельдорфе вызначылі трэцяга паўфіналіста футбольнага Еўра-2024. Мацнейшымі былі падапечныя Гарэта Саўтгейта.

Першы тайм расчараваў заўзятараў – за 5 хвілін каманды не стварылі ніводнага па-сапраўднаму галявога моманту.

Пасля перапынку выява гульні мала чым змянілася – спаборнікі гулялі асцярожна, а мяч у асноўным знаходзіўся ў сярэдняй частцы поля.

Таму гол форварда швейцарцаў Брэля Эмбала стаў сапраўдным громам сярод яснага неба.

Праўда, ужо праз некалькі хвілін нападнік Букаё Сака ўстанавіў статус-кво і перавёў гульню ў дадатковы час – 1:1.

У экстратаймах каманды абмяняліся некалькімі выпадамі, зрэшты, да гола справа не дайшла, таму лёс гульні вырашаўся ў серыі пенальці. У «футбольнай латарэі» больш пашанцавала англічанам – 5:3.

Такім чынам, 10 ліпеня каманда Англіі ў Дортмундзе сустрэнецца з пераможцам апошняга чвэрцьфінальнага супрацьстаяння на Еўра-2024, у якім сыдуцца каманды Нідэрландаў і Турцыі. Гэтая гульня адбудзецца ўжо сёння, пачатак – а 22:00.